MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel, Ożarów Mazowiecki
Powrót do listy

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA” na scenie 45 Forum Humanum Mazurkas

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA” na scenie 45 Forum Humanum Mazurkas

15 maja 2022 roku Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA”, wystąpił na dużej scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim w czasie 45 FORUM HUMENUM MAZURKAS.

Występ Zespołu był zapierającym dech w piersiach muzyczno-tanecznym przedstawieniem, odzwierciedlającym tradycję i piękno Ukrainy oraz prawdziwą „kozacką” dumę, jakże teraz widoczną w bohaterskich walkach w obronie Ojczyzny.

"Veryovka" to kilkunastoosobowa rewelacyjna orkiestra, unikalny chór i wspaniali tancerze, razem 75 osób. Zespół otrzymał zezwolenie od rządu Ukrainy na wyjazd z kraju w czasie wojny, aby zapewnić bezpieczeństwo tworzonej od prawie 80 lat grupie artystycznej stanowiącej wielką wartość dla kultury Ukrainy. Siedzibą Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy jest Kijów – tam zainicjowano powstanie centrum sztuki narodowej,  gdzie projektowane są stroje dla artystów, przygotowywane scenariusze występów i układy choreograficzne. Na miejscu pracuje 155 osób – artystów, tancerzy, chórzystów, muzyków i pedagogów.

W czasie 45 FORUM HUMANUM MAZURKAS Zespół zaprezentował kalejdoskop ludowych pieśni i żywiołowych tańców z różnych regionów Ukrainy. Muzyka, taniec, wspaniałe choreografie, niezwykle wielobarwne i oryginalne stroje ludowe sprawiły, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci, liczącej około 900 osób, publiczności. Koncert to dynamiczny i energiczny pokaz, który poprzez śpiew, taniec i muzykę integrował publiczność i skłonił do jeszcze większej sympatii dla Ukrainy i  bogatego ukraińskiego folkloru. Na długo w pamięci gości zostają żywiołowe, akrobatyczne tańce kozackie czy też kultowa pieśń polsko-ukraińska „Hej, sokoły” śpiewana wspólnie z publicznością nieukrywającą łez wzruszenia. Duże wrażenie zrobił, szczególnie w dzisiejszych tragicznych okolicznościach, hymn państwowy „Boże chroń Ukrainę” oraz podziękowania zespołu w imieniu całego narodu ukraińskiego Polakom, dla których Veryovka zaśpiewała hymn polski. Owacjom na stojąco, łzom wzruszenia i zachwytu nie było końca, a rozmowy w kuluarach trwały jeszcze długo po koncercie!

Koncertowi towarzyszyła wystawa nieżyjącego już ukraińskiego artysty malarza Eugeniusza Kaszkowskiego oraz jego syna Sergiusza, który od lat mieszka w Polsce i zwrócił się do Janiny Tuory, kuratorki wystaw  w MCC Mazurkas z prośbą o możliwość organizacji wystawy: „Malarstwo na pograniczu dwóch kultur- ukraińskiej i polskiej”. Goście mogli obejrzeć też reportaż filmowy o twórczości Eugeniusza i Sergiusza Kaszkowskich „Od Lwowa do Warszawy”, którego autorami są Janina Tuora i Jan Sumikowski.

Warto dodać, że Zespół "Veryovka" pierwszy raz gościnnie występował na scenie MCC Mazurkas podczas 30 FORUM HUMANUM MAZURKAS we wrześniu 2017 roku, a wczorajszy koncert był kluczem programu już 45. edycji FHM. W ostatnim, trudnym dla Ukrainy czasie, jest to już kolejna inicjatywa MCC Mazurkas wspierająca Ukrainę, w marcu zorganizowaliśmy koncert dla 1000 ukraińskich dzieci „Uśmiech dla Ukrainy”, przez miesiąc gościliśmy rodziny ukraińskie w naszym hotelu, a tym razem chcieliśmy ukazać wyjątkowość ukraińskiej kultury i sztuki.

Powrót do listy

Newsletter

MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel Sp. z o.o. zarejestrowana w Ożarowie Mazowieckim 05-850 przy ul. Poznańska 177 jako Administrator Danych Osobowych informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z zarejestrowaniem i obsługą hotelarsko-konferencyjno-bankietową oraz marketingiem usług własnych drogą elektroniczną (jeśli wyraził/a Pan/Pani na to zgode). Pani/Pana dane osobowe będą udostępnione jedynie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich ew. poprawienia. Jeśli nie wyraża Pan/Pani zgody na przetwarzanie Pana/Pani danych w powyższych celach lub chciałby Pan/Pani aby Pana/Pani dane zostały usunięte, prosimy o przesłanie informacji o sprzeciwie na adres: marketing@mazurkashotel.pl.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij